Nowości książkowe

W tej zakładce będą prezentowane nowe książki zakupione do biblioteki 🙂

Książki zakupione w kwietniu 2024r.:

Książki zakupione w ramach realizacji NPRC 2.0. Już dostępne w bibliotece!

 

Książki podarowane naszej bibliotece

“Kroniki Saltamontes” – Monika Marin

Trylogia „Kroniki Saltamontes” porywa, wzrusza i uczy. Dla miłośników przygód – jest w niej przygoda, która porwie podczas pierwszego czytania. Dla miłośników magii – jest magia, która zaintryguje.  To trylogia pełna pięknych wartości, która oczarowuje nie tylko młodzież, ale i dorosłych, zabierając ich do świata, w którym marzenia się spełniają, a prawdziwa przyjaźń i miłość przetrwa nawet największe burze. Została doceniona przez wielu nauczycieli z polskich i polonijnych szkół i jako lektura nieobowiązkowa omawiana jest na lekcjach j.polskiego w klasach V – VIII.

Tom I – Ucieczka z mroku

Tom II – Tajemnicze Bractwo

Tom III – Nowe Życie

Źródło: www.kronikisaltamontes.pl


“Niezłe ziółko” – Barbara Kosmowska

Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ‒ nikt tak dobrze Eryka nie rozumie.
Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy. Kiedy świat Eryka nagle pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec nawet do domku na drzewie. Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od babci, wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony dorastania?

To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem ‒ wiary w siebie i szacunku dla innych.

Źródło: www.lubimyczytac.pl


“Wojtek spod Monte Cassino” – Wiesław A. Lasocki

Książka opowiadająca o historii niedźwiedzia, przygarniętego przez żołnierzy z armii Andersa w Persji. Niedźwiedź Wojtek przeszedł z armią cały szlak bojowy a resztę życia spędził w edynburskim Zoo. Autor, Wiesław Lasocki, emigracyjny pisarz, relacje o Wojtku zbierał bezpośrednio od jego towarzyszy – żołnierzy.

Źródło: www.lubimyczytac.pl


“Po prostu Mama” – Renata Piątkowska

Mama – to często pierwsze słowo dziecka. Mama to ciepłe dłonie, osuszone łzy i całus, po którym stłuczone kolano boli znacznie mniej.
„Bycie matką oznacza, że twoje serce nie jest już twoje. Wędruje tam, gdzie znajdują się twoje dzieci” pisał George Bernard Shaw.
W tej książce powędruje w góry, by znaleźć zaginionego synka. Stanie pod sceną, by przepędzić tremę. Będzie czuwać tygodniami przy łóżku chorego malucha, bez snu, bez słowa skargi. Kiedy usłyszy od nauczyciela „z niego już nic nie będzie” – nie uwierzy. Będzie walczyć jak lwica, nigdy się nie podda. A wygląda tak niepozornie, zwyczajnie. Po prostu, jak mama.

Poznajcie historie walecznych mam, których siła i miłość nie zna granic. Bo wiadomo, na świecie można znaleźć tylko jedno doskonałe, wyjątkowe, wspaniałe dziecko. Dla każdej matki – jej własne.

Źródło: www.lubimyczytac.pl


  

Książki z serii “Wojny dorosłych – historie dzieci”

Książki z tej serii przybliżają temat wojny w przystępny dla dziecka, zrozumiały sposób. Wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej.

Seria ta powstała w 2010 roku z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydano wówczas trzy książki z cyklu „Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci”. Współpraca ta była kontynuowana w ramach kolejnego cyklu pt. „Rodzinnie o historii”, co zaowocowało wydaniem dwóch kolejnych pozycji. Opisane w tych książkach historie dzieci opierają się na wspomnieniach jednej z autorek (Joanny Papuzińskiej) oraz na relacjach świadków przeszłości, z  Archiwum Historii Mówionej MPW. 

Źródło: www.wydawnictwoliteratura.pl


“Wojownicy. Nowa przepowiednia” Erin Hunter

To kontynuacja słynnej serii fantasy “Wojownicy”. Autorkami tej sagi są pisarki, które kryją się pod pseudonimem Erin Hunter. Ta wyczekiwana przez wszystkich fanów pierwszego cyklu powieść skierowana jest głównie do dzieci w wieku 7-13 lat, choć przypadnie też do gustu starszym Czytelnikom.

“Wojownicy. Nowa przepowiednia” zabierze nas znów do świata dzikich kotów, jednak w zupełnie nowej odsłonie. Pojawia nowa przepowiednia, niosąca przerażające wizje nieznanego dotąd zagrożenia. Zaczynają się nowe przygody i misja ocalenia wszystkich klanów kotów. Czy się uda?

Źródło: www.taniaksiazka.pl


“Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” (1 i 2 część) – Elena Favilli, Francesca Cavallo

„Lektura obowiązkowa na stoliku nocnym każdej dziewczynki albo młodej kobiety”.
– Geri Stengel, „Forbes”

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Prawa do tytułu sprzedano do dwudziestu ośmiu krajów i liczba ta stale rośnie!

Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu. „Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat” – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.
Źródło: www.lubimyczytac.pl


 

“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” (1 i 2 część) – Ben Brooks

Książki stanowią zbiór inspirujących opowieści o wspaniałych mężczyznach służących za wzór chłopcom, którzy chcą wyrastać ponad przeciętność.

Wśród nich znajdują się znani wynalazcy, sportowcy, artyści, pisarze, politycy, filozofowie i społecznicy, jak: Dalajlama – przywódca duchowy i polityczny tybetańczyków, Ernö Rubik – twórca słynnej kostki, Antoine de Saint-Exupéry – autor Małego Księcia, Banksy – tajemniczy artysta sztuki ulicznej, Ed Sheeran –piosenkarz pop, Jackie Chan – aktor i reżyser filmów walki, Henry Dunant – założyciel Czerwonego Krzyża, książę Harry – członek brytyjskiej rodziny królewskiej, Ives Saint Laurent – projektant mody, Sokrates – filozof, Michael Phelps – pływak, piłkarz Kylian Mbappé, a nawet Święty Mikołaj.

Prawdziwymi bohaterami książki są jednak zwyczajni – niezwyczajni, którzy dedykowali swoje życie innym ludziom, wykazując się altruizmem, poświęceniem i wiarą w drugiego człowieka. Znajdziesz tu historię Akrita Jaswala, hinduskiego chłopca, który musiał w wieku 7 lat samodzielnie przeprowadzić operację chirurgiczną, Johna Wooda, który porzucił pracę w Microsoft, by założyć organizację Room to Read wspierającą edukację dzieci w rozwijających się krajach, Darshratha Manjhi, który poświęcił życie, aby własnoręcznie wykuć w górze tunel łączący wioskę ze szpitalem, czy nurków z Czarnobyla, którzy wiedząc, że idą na pewną śmierć uratowali tysiące istnień podczas katastrofy w elektrowni jądrowej.
Źródło: www.lubimyczytac.pl


“Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” – Ben Brooks

Po światowym sukcesie Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi, Ben Brooks postanowił przedstawić wspaniałe kobiety i wyjątkowych mężczyzn jako inspirację dla dziewczynek i chłopców poszukujących wzorców i swojego miejsca we współczesnym świecie.
To niezwykłe historie tak sławnych, jak i mniej znanych osób, pionierów i geniuszy, z których każdy na swój sposób przełamuje schematy, kruszy bariery, wytycza nowe ścieżki i niestrudzenie wprowadza w życie swoje idee, pomimo obiektywnych trudności czy niezrozumienia społecznego. Ta wyjątkowa lektura pokazuje na przykładach, że warto bronić wyznawanych wartości i konsekwentnie realizować cele.
Źródło: www.lubimyczytac.pl

Cytat